TECHNOLOGICKÉ VYBAVENIE SERVISU

Iba precízne pripravené lyže garantujú skvelý jazdný zážitok na svahu, jednoduché ovládanie, presné reagovanie na akúkoľvek zmenu smeru, jazdu v náklone po hranách, vysokú jazdnú stabilitu atd…Nakoľko už prevažne lyžujeme na technicky zasnežovaných, ľadovejších a tvrdších vypreparovaných zjazdovkách, je nesmierne dôležité servisovať lyže pravidelne, – samozrejme podľa frekvencie počtu dní strávených na zjazdovke, v servise s vysoko profesionálnym technologickým vybavením.

Hrany netreba len nabrúsiť, ale aj horizontálne a vertikálne nauhlovať, (pre náročnejších aj odkloniť spodnú hranu tzv. tunning spodnej hrany,(podbrus).

Spodná hrana (horizontálne brúsenie) uhol α1
hranu brúsime pod uhlom približne 0,3° až 1,6° – podľa typu lyže, snowboardu ( slalomka, obračka, freeride atd…) a lyžiarskej zdatnosti klienta. Zošikmená hrana zvýši točivosť, lyže prípadne snowboardy sa tak nezarezávajú.

Bočná hrana (vertikálne brúsenie) uhol α2
hranu brúsime pod uhlom približne 86°- 89° –  podľa typu lyže, snowboardu ( slalomka, obračka, freeride atd…) a lyžiarskej zdatnosti klienta. Nabrúsená bočná hrana výrazne zvyšuje držanie lyží, prípadne snowboardov na snehu. Lyže a snowboardy dobre vedú a sú bezpečnejšie na tvrdej, zamrznutej zjazdovke – technicky zasnežované zjazdovky.

Bočná a spodná hrana
kombinovaným brúsením oboch hrán získame (výsledný uhol) – prednosti oboch metód – lyže a snowboardy lepšie držia na snehu a sú ľahšie točivé. Menší uhol bude ostrejší, ale bude mať nižšiu životnosť.
Pre väčšinu lyžiarov je optimum α1 = 0,75°, α2 = 88°, snowboardistov α1 = 1,2°, α2 = 87

Dôležité je lyže orovnať – (sklznica s hranami v jednej rovine) brúsnym kameňom s prítlakom ( predbrus ) a nasledovne sa v druhom kroku vyreže na sklznicu finálna vrúbkovaná štruktúra, – ktorá lepšie odvádza vodu z lyží ( lyža je rýchlejšia a nerobia sa na nej ľadové zmrazky )  a udrží sa v nej neporovnateľne dlhší čas vosk. Rovinnosť skĺznice treba občas skontrolovať kovovým pravítkom alebo uholníkom.

Môžete dostať nasledovné výsledky:

Konkávna skĺznica: je vyklenutá dovnútra, lyže ležia na hranách, majú zlú točivosť a sklon zarezávať sa do snehu.

Konvexná skĺznica: je vyklenutá von, hrany zle dosadajú, lyže nedržia smer zle sa ovládajú.

Rovná skĺznica: od hrany po hranu tvorí rovinu, lyže ležia na skĺznici a hranách, pri správnom nabrúsení hrán sú dobre ovládateľné a točivé.

Voskovanie neslúži len na zlepšenie kľznych vlastnosti lyží, ale v prvom rade na konzerváciu a zachovanie jej elasticity. Pri nenavoskovaných lyžiach vystupujú grafitové chľpky zo sklznice, ta začína šednúť a postupne strácať svoje fyzikálne vlastnosti.

Cenník servisných prác

Ako servisujeme

Reichmann Profi 4 Vario Race

Na servis lyží a snowboardov používame pneumatický, digitálne riadený profesionálny stroj Reichmann Profi 4 Vario Race, ktorý je technologickou špičkou v segmente brúsnych strojov pre profesionálny servis – trojzónová pneumatická tlaková krivka umožňuje optimálnu voľbu prítlaku pri brúsení sklznice v oblasti špičky, stredu a päty lyže, úprava sklznice na brúsnom papieri, zrovnanie sklznice s hranami na kameni tzv.(predbrus), vyrezanie zvolenej finálnej krížovej, variálnej, prípadne race štruktúry so zaleštenými okrajmi na sklznicu s výberom z knižnice štruktúr (200 druhov) uloženej v pamäti stroja, ktorý podľa zadania potrebných parametrov daný druh štruktúry odporučí.

REICHMANN DTS-U II Race

Na brúsenie hrán lyží a snowboardov používame profesionálny plnoautomatický stroj – REICHMANN DTS-U II Race, Hlavnou prednosťou novej DTS-U II Race, je široká škála brúsnych programov, čo umožňuje využiť v maximálnej miere individuálny prístup k požiadavkám každého zákazníka, či už podľa konštrukcie a parametrov servisovaných lyži či snowboardow s prihliadnutím na lyžiarske schopnosti zákazníka a jeho osobitné požiadavky. Brúsenie a uhlovanie bočných aj spodných hrán lyží a snowboardov s HQT technológiou zaručuje dokonale nabrúsenie hrany bez otrepov, čím sa zaručujú dokonale jazdné vlastnosti a minimálny odber materiálu z hrany.

Voskovačka REICHMAN BWM 350 PRO

Profesionálna voskovačka obsahujúca dva kotúče. Nanášaci kotúč šírky 350 mm je ohrievaný horúcim vzduchom na požadovanú teplotu. Leštiaci kotúč následne odstráni prebytočný vosk a preleští sklznicu pre finálnu úpravu lyže.

Tavná pištol Wintersteiger Baseman

Tavná pištoľ určená na zalievanie rýh na sklznici lyží a snowboardov príslušným polyetylénovým materiálom, ktorý ma rovnaké vlastnosti ako sklznica.