SKI – SERVIS

Ski Servis

Iba precízne pripravené lyže garantujú dobrý jazdný zážitok na svahu, jednoduché ovládanie, presné reagovanie na akúkoľvek zmenu smeru, jazdu v náklone po hranách, vysokú jazdnú stabilitu atd…Nakoľko už prevažne lyžujeme na technicky zasnežovaných, ľadovejších a tvrdších vypreparovaných zjazdovkách, je nesmierne dôležité servisovať lyže pravidelne, niekoľko krát za sezónu,- samozrejme podľa frekvencie počtu dní strávených na zjazdovke.

Hrany netreba len nabrúsiť, ale aj horizontálne a vertikálne nauhlovať, (pre náročnejších aj odkloniť spodnú hranu tzv. tunning spodnej hrany,(podbrus).

Spodná hrana (horizontálne brúsenie) uhol α1
hranu brúsime pod uhlom približne 0,5° až 1,5° – podľa typu lyže ( slalomka, obračka, freeride atd…) a lyžiarskej zdatnosti klienta. Zošikmená hrana zvýši točivosť lyže, lyže sa tak nezarezávajú.

Bočná hrana (vertikálne brúsenie) uhol α2
hranu brúsime pod uhlom približne 86°- 89° –  podľa typu lyže ( slalomka, obračka, freeride atd…) a lyžiarskej zdatnosti klienta. Nabrúsená bočná hrana výrazne zvyšuje držanie lyží na snehu. Lyže sa dobre vedú a sú bezpečnejšie na tvrdej, zamrznutej zjazdovke – technicky zasnežované zjazdovky.

Bočná a spodná hrana
kombinovaným brúsením oboch hrán získame prednosti oboch metód. Lyže lepšie držia na snehu a sú ľahšie točivé. Menší uhol bude ostrejší, ale bude mať nižšiu životnosť.
Pre väčšinu lyžiarov je optimum α1 = 0,75°, α2 = 88°.

Dôležité je lyže orovnať – (sklznica s hranami v jednej rovine) brúsnym kameňom s prítlakom a nasledovne sa v druhom kroku vyreže na sklznicu vrúbkovaná štruktúra, – ktorá lepšie odvádza vodu z lyží  a udrží sa v nej neporovnateľne dlhší čas vosk. Rovinnosť skĺznice treba občas skontrolovať kovovým pravítkom alebo uholníkom.

Môžete dostať nasledovné výsledky:

Konkávna skĺznica: je vyklenutá dovnútra, lyže ležia na hranách, majú zlú točivosť a sklon zarezávať sa do snehu.

Konvexná skĺznica: je vyklenutá von, hrany zle dosadajú, lyže nedržia smer zle sa ovládajú.

Rovná skĺznica: od hrany po hranu tvorí rovinu, lyže ležia na skĺznici a hranách, pri správnom nabrúsení hrán sú dobre ovládateľné a točivé.

Voskovanie neslúži len na zlepšenie kľznych vlastnosti lyží, ale v prvom rade na konzerváciu a zachovanie jej elasticity. Pri nenavoskovaných lyžiach vystupujú grafitové chľpky zo sklznice, ta začína šednúť a postupne strácať svoje fyzikálne vlastnosti.


Cenník servisných prác

Služba Popis Cena Lyže Cena Snowboard
Malý servis (prebrúsenie sklznice, uhlovanie bočnej hrany, brúsenie spodnej a bočnej hrany, 2 x voskovanie + leštenie) 18 € 22 €
Stredný servis (prebrúsenie sklznice, orovnanie kameňom, vyrezanie štruktúry, uhlovanie a brúsenie bočnej a spodnej hrany „ceramic disc finish“,2 x voskovanie + leštenie 22 €
Veľký servis (brúsenie, vyčistenie a odmastnenie sklznice, zalievanie P-Texom, prebrúsenie, orovnanie sklznice kameňom, vyrezanie štuktúry, brúsenie spodnej a bočnej hrany, „ceramic disc finish“, 2 x voskovanie + leštenie) 28 € 35 €
Závodný servis Závodný servis (veľký servis + ľubovolná voľba štruktúry + individuálne požiadavky) brúsenie a nauhlovanie bočnej hrany 35 €
Brúsenie Brúsenie a nauhlovanie bočnej hrany 7 € 7 €
Brúsenie a uhlovanie brúsenie a nauhlovanie bočnej a spodnej hrany „ceramic disc finish“ 12 € 12 €
Zalievanie sklznice čistenie, brúsenie, zalievanie sklznice P-Texom – podľa plochy poškodenia 10 € 12 €
Strojové voskovanie (teplé voskovanie) 5 € 6 €
Opravy oprava sklznice vyseknutými vlepmi, prípadne lepením -cena podľa rozsahu poškodenia od 8 € od 8 €
Montáž viazania (integrované) 10 €
Montáž viazania (šablóna) 18 €
Ceny sú vrátane DPH. Zľavy na detské lyže do 100 cm - 30%.

Ako servisujeme

Reichmann  Profi 1

Na servis lyží a snowboardov používame digitálne riadený profesionálny stroj Reichmann  Profi 1, ktorý spĺňa všetky predpoklady pre profesionálny servis – úprava sklznice na brusnom papieri, zrovnanie sklznice s hranami na kameni, vyrezanie zvolenej štruktúry na sklznicu a základný predbrus bočnej hrany.


Wintersteiger TRIM DISC 71

Automatický stroj na brúsenie lyží a snowboardov. TRIM DISC 71 disponuje jedným keramickým kotúčom, ktorý brúsi bočnú a v ďalšom kroku aj spodnú hranu.

Nastavenia uhlov:

  • Bočný uhol: 89°/ 88° / 87,25° / 87,5° / 86°
  • Spodný uhol (podbrus) : 0,75° / 1° / 1,5° / 2°

Brúsenie hrán keramickým kotúčom (Wintersteiger Ceramic Disc Finish)

Technológia brúsenia bočnej a spodnej hrany je úplne rovnaká akú používajú výrobcovia lyží a závodné tímy. Táto patentovaná technológia zaisťuje úplne presnú geometriu hrany, presný uhol brúsenia, hladkosť a konzistentnú kvalitu po celej dĺžke hrany lyže alebo snowboardu. Naviac metóda oscilácie keramickým kotúčom je veľmi šetrná k hranám, kde nedochádza k veľkému odberu materiálu a tým predlžuje životnosť hrán.

Výhody brúsenia hrán na keramickom kotúči:

  • presná geometria hrany
  • presný uhol hrany po celej dĺžke lyže alebo snowboardu
  • hrana je vyleštená do hladka nie ako pri brúsení brúsnym papierom
  • nízky odber materiálu = predlženie životnosti hrany
  • lepšia priliehavosť na zmrznutom povrchu = väčšia bezpečnosť
  • dlhšia životnosť ostria
  • ľahšie držanie na hrane = carving
  • zlepšenie točivosti

Voskovačka REICHMAN BWM 350 PRO 

Profesionálna voskovačka obsahujúca dva kotúče. Nanášaci kotúč šírky 350 mm je ohrievaný horúcim vzduchom na požadovanú teplotu. Leštiaci kotúč následne odstráni prebytočný vosk a preleští sklznicu pre finálnu úpravu lyže.


Tavná pištol Wintersteiger Baseman

Tavná pištoľ určená na zalievanie rýh na sklznici lyží a snowboardov príslušným polyetylénovým materiálom, ktorý ma rovnaké vlastnosti ako sklznica.