[vc_row el_class=”m-t-n-md p-t-md”][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”1097″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_gallery type=”nivo” interval=”3″ source=”external_link” onclick=”” custom_srcs=”#E-8_aHR0cCUzQSUyRiUyRnJhbWFyLnNrJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMTAlMkZzaG9wLXNsaWRlci5qcGclMkNodHRwJTNBJTJGJTJGcmFtYXIuc2slMkZ3cC1jb250ZW50JTJGdXBsb2FkcyUyRjIwMTYlMkYxMCUyRnNob3Atc2xpZGVyLTIuanBnJTJDaHR0cCUzQSUyRiUyRnJhbWFyLnNrJTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMlMkYyMDE2JTJGMTAlMkZzaG9wLXNsaWRlci0zLmpwZyUyQ2h0dHAlM0ElMkYlMkZyYW1hci5zayUyRndwLWNvbnRlbnQlMkZ1cGxvYWRzJTJGMjAxNiUyRjEwJTJGc2hvcC1zbGlkZXItNC5qcGc=” el_class=”nav-right”][vc_separator color=”custom” style=”solid” gap=”taller” accent_color=”#dbdbdb” el_class=”m-b-none”][vc_empty_space][vc_custom_heading text=”Ako vybrať správne lyže” font_container=”tag:h4|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” el_class=”m-b-md”][vc_column_text]Typ lyžiara = (lyžiarska zdatnosť: začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý, expert), počet odlyžovaných dní v sezóne – (či nie je rozumnejšie využiť služby požičovne), obľúbený terén – (upravená, technicky zasnežovaná zjazdovka, neupravená zjazdovka, voľný terén), Vami preferovaný štýl jazdenia pre voľbu rádiusu (krátky slalomový, stredný rýchlejší, dlhý rýchly „obrákový oblúk“, atď.) výška a váha lyžiara.

Rádius vyjadruje oblúk, ktorý na zjazdovke opisuje zaťažená, zahranená lyža.

Optimálny rádius pre rekreačné lyžovanie u mužov je 13 až 16 m, u žien 11 až 13 m, záleží aké dĺžky oblúkov chcete jazdiť. Pre krátke slalomové oblúky zvoľte rádius okolo 13 m, pre stredný rýchlejší oblúk zvoľte rádius od 14 do 17 m. Rádius nad 18 m je určený dlhým rýchlym „obrákovým“ oblúkom. Ak nechcete „vláčiť“ dvoje lyže, s kratším aj s dlhším rádiusom na lyžovačku, rozumnou voľbou je rádius okolo 14 až15 m, na ňom zajazdíte slalomový oblúk na strmšej časti zjazdovky a aj stredne dlhý rýchlejší oblúk bez toho, aby sa Vám lyže rozkmitali. Pozor! – s rastúcou dĺžkou lyže rastie aj jej rádius, tak si dôsledne pozrite u vybraného modelu rádius pre Vami zvolenú dĺžku.

Váha priamo súvisí s nesmierne dôležitým faktorom pri výbere lyží a tou je okrem dĺžky a rádiusu aj jej tvrdosť (flexia). Zjednodušene povedané, flexia vyjadruje silu, ktorú lyžiar musí na lyže vyvinúť, aby ich pretlačil do úrovne kde hrany ideálne kopírujú terén, ale aby ich nepretlačil – (predná a zadná časť lyže sú ohnuté do tvaru banána – zjazdovku kopíruje len stredná časť lyže pod viazaním, v takom prípade sú lyže takmer neovládateľné, príčinou je príliš nízka flexia – zvyčajne lacné penové lyže s plastovým jadrom).

Dĺžka lyží závisí od výšky lyžiara a terénov, na ktorých chcete jazdiť. Vo všeobecnosti si na zjazdovky kupujeme lyže 5 až 20 cm nižšie od našej výšky – (záleží aj aký rádius volíte), pri lyžiach s rádiusom pre dlhé oblúky 17 – 22 m „obračky“, osobne volím dĺžku lyží rovnajúcu sa výške postavy, čo spravidla platí aj pre freeridové lyže.

Pri výbere správnych lyží je dôležite sebakriticky zhodnotiť svoje lyžiarske zdatnosti a techniku lyžovania. Často stretávam na zjazdovkách lyžiarov, ktorí sa nechali do veľkej miery ovplyvniť marketingom výrobcov lyží a zvolili pri kúpe nevhodný model.V zásade platí, že za kvalitné lyže s dreveným, sendvičovým jadrom, vystuženými kovovými, prípadne titánovými výstuhami s antivibračnými technológiami zaplatíte 2 až 3 x viac ako za plastovo penové lyže, ale jazdné vlastnosti a komfort je neporovnateľný, preto doporučujem uprednostniť spracovanie a kvalitu lyží pred designom, farebným prevedením či akciovou cenou.

Na záver by som ešte pripomenul, že veľmi dôležité je lyže pravidelne servisovať, hlavne modely, na ktorých jazdíte po technicky zasnežovaných vypreparovaných – (tvrdých, ľadovejších) zjazdovkách, na ktorých potrebujete hlavne správne nauhlované a nabrúsené hrany a orovnanú lyžu na brúsnom kameni.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]